Lista aktualności Lista aktualności

Pomóż leśnikom odnowić las zniszczony przez huragan, a w zamian kupisz tańsze drewno!

Sierpniowa nawałnica spustoszyła kilka tysięcy hektarów przepięknych pomorskich lasów. Aktualnie leśnicy borykają się ze skutkami tych potężnych wiatrów.

Sierpniowa nawałnica spustoszyła kilka tysięcy hektarów przepięknych pomorskich lasów. Aktualnie leśnicy borykają się ze skutkami tych potężnych wiatrów.

Priorytetem i głównym celem wszystkich działań Nadleśnictwa Bytów jest odnowienie poklęskowych terenów. Niestety nie jest to takie proste. Wprowadzenie nowego pokolenia drzew na tak wielkiej powierzchni stanowi nie lada wyzwanie. Jest to ogromne logistyczne przedsięwzięcie. Leśnicy dokładają wszelkich starań, aby pohuraganowe tereny zostały jak najszybciej uprzątnięte. Jest to bardzo ważne, ponieważ stanowi to pierwszy krok, który zapoczątkuje przyszłe odnowienie lasu.

Najpierw należy zająć się surowcem, który został uszkodzony i stracił znacznie na swej wartości. W kilka miesięcy trzeba będzie pozyskać tyle drewna, ile w normalnym trybie pracy wycinałoby się w przeciągu pięciu lat. Tę część uprzątania klęskowiska, ze względów bezpieczeństwa, należy powierzyć specjalistom. Kolejną będzie mógł wykonać każdy z nas. Po pozyskaniu należy przystąpić do oczyszczania powierzchni z pozostałości pozrębowych. W związku z ogromem prac leśnicy z Nadleśnictwa Bytów w zamian za uprzątnięcie terenów huraganowych oferują społeczeństwu możliwość pozyskania drewna „kosztem i staraniem nabywcy” w atrakcyjnych cenach.

Co to oznacza? Ty pomagasz porządkować teren klęskowiska z pozostającego tam drewna (m.in. gałęzi), aby zrobić miejsce przyszłemu pokoleniu drzew. W zamian za to kupujesz przygotowany przez siebie surowiec w obniżonej cenie.

Korzyści są obustronne. Społeczeństwo zyskuje głównie pod względem finansowym. Leśnikom taka pomoc ułatwia szybsze odnowienie lasu, z którego w przyszłości wszyscy będziemy czerpać różnorodne korzyści. Należy również zauważyć, że przez najbliższe lata na terenie leśnictw klęskowych, czyli Czarna Dąbrowa, Róg, Koźlice i Zielony Dwór prace będą polegały na sadzeniu i pielęgnowaniu nowych drzew, nie zaś na ich pozyskaniu. Nie ma obaw, że drewna zabraknie, jednak z pewnością nie będzie go już w tak ogromnych ilościach, jak teraz.

Po uprzątnięciu pohuraganowych terenów leśnicy będą musieli wykonać jeszcze szereg rozmaitych czynności. Pracownicy nadleśnictwa robią wszystko, żebyśmy znów mogli cieszyć się szumem majestatycznych bytowskich drzew. Pomóż leśnikom. Wspólnie szybciej odbudujemy utracone lasy!

Cennik:

 • drewno pozyskane kosztem i staraniem nabywcy:

całkowite uprzątnięcie powierzchni polegające na usunięciu gałęzi oraz złożenie pozostałości pozrębowych w wały:

 • gałęziówka iglasta (M2): 12,96 zł  4,32 zł brutto za 1 m3
 • leżanina iglasta (M2L): 27,00 zł  10,80 zł brutto za 1 m3
 • gałęziówka liściasta (M2): 21,60 zł  16,20 zł brutto za 1 m3
 • iglaste drewno opałowe (S4): 32,40 zł  10,80 zł brutto za 1 m3
 • liściaste drewno opałowe (S4): 43,20 zł  32,40 zł brutto za 1 m3

pozyskanie bez całkowitego uprzątnięcia powierzchni (wyrobienie wyłącznie grubizny – drewna okrągłego posiadającego w cieńszym końcu średnicę co najmniej 7 cm w korze lub 5 cm bez kory):

 • sosnowe drewno opałowe (S4): 54,00 zł  37,80 zł brutto za 1 m3
 • świerkowe drewno opałowe (S4): 43,20 zł  32,40 zł brutto za 1 m3

 

 • drewno pozyskane kosztem nadleśnictwa:
 • sosnowe drewno opałowe (S4): 105,84 zł  91,80 zł brutto za 1 m3
 • świerkowe drewno opałowe (S4): 97,20 zł  83,16 zł brutto za 1 m3
 

Szczegółowy cennik drewna dostępny jest w zakładce INFORMACJE ⇒ SPRZEDAŻ DREWNA I SADZONEK  SPRZEDAŻ DREWNA

Więcej informacji udzieli Marek Mikołajczak pod numerem 59 822 96 39, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00.

Zapraszamy!