Lista aktualności Lista aktualności

W lesie z zasadami

Lasy państwowe w naszym rejonie, czyli lasy zarządzane przez leśników z Nadleśnictwa Bytów są naszym wspólnym dobrem. Leśnicy nie są właścicielami lasu, a jedynie w imieniu społeczeństwa sprawują nadzór nad lasami. Każdy ma prawo do wstępu do lasu, jak również do bezpłatnego korzystania z owoców runa leśnego. To część naszej tradycji i tożsamości narodowej.

Wszyscy, którzy przebywają w lesie powinni czuć się bezpiecznie i cieszyć się w sposób niezakłócony pięknem przyrody bytowskich lasów.

W związku z powyższym zwracamy się do Państwa z prośbą o przestrzeganie niżej wymienionych zasad:

  1. Po terenach leśnych generalnie nie poruszamy się pojazdami silnikowymi (samochód, motor, skuter, quad itp.). Samochód lub motor pozostawiamy  na skraju lasu, najlepiej w miejscu do tego wyznaczonym. Innym sposobem jest wybranie się na wycieczkę rowerem. Zakaz poruszania się  po lesie pojazdami silnikowymi obowiązuje na wszystkich drogach leśnych, wyjątkiem są drogi   leśne wyraźnie  oznakowane jako drogi publiczne lub jako udostępnione dla ruchu kołowego. Fakt , że przy drogach prowadzących do lasu nie ma oznakowania zakazującego na nie wjazdu nie zwalnia nas z obowiązku jego przestrzegania. Prosimy również, aby nie parkować pojazdów przy wjazdach na drogi leśne. Z dróg tych często korzystają pracownicy Służby Leśnej, przewoźnicy wywożący drewno a także w razie konieczności np. Straż Pożarna. Wyjazd dużym samochodem pomiędzy zaparkowanymi pojazdami odwiedzających nasze lasy  nie jest rzeczą łatwą a czasami jest wręcz niemożliwy.
  2. Wędrując przez las powinniśmy omijać drzewostany o wysokości do czterech metrów, czyli tzw. uprawy i młodniki. Powierzchnie te pomimo, że nieoznakowane są objęte stałym zakazem wstępu.
  3. Okresowo Nadleśniczy może wprowadzić zakaz wstępu do lasu. Stać może się tak np. w przypadku długotrwałej suszy, która spowoduje wzrost zagrożenia pożarowego lasu lub w rejonach, gdzie huragany połamały drzewa na większej powierzchni. Przebywanie lub wędrówki w takich miejscach mogą stanowić duże niebezpieczeństwo. Odpowiedzialność społeczeństwa w kwestii bezpieczeństwa pożarowego jest duża. Nie ma zbyt wielu przypadków podpaleń czy zaproszeń ognia. Za taką odpowiedzialną postawę serdecznie dziękujemy.
  4. Zwracamy się również z wielką prośbą o niezaśmiecanie naszych pięknych lasów. My odwiedzający las, jak również jego mieszkańcy z pewnością nie czują się dobrze w zaśmieconym lesie, papierek po kanapce czy pusta butelka po napoju nie jest aż tak ciężka i nie zajmuje tyle miejsca, żebyśmy nie mogli jej zabrać ze sobą. Jeśli każdy z nas będzie zabierał z powrotem do domu to co przyniósł do lasu, będziemy mogli się chlubić czystymi i zadbanymi bytowskimi lasami.
  5. Pamiętajmy, aby podczas zbierania owoców runa leśnego nie niszczyć grzybów oraz grzybni oraz nie uszkadzać i niszczyć drzew, krzewów i innych roślin.
  6. Zwracamy się również z apelem, aby nie puszczać psów luzem i nie płoszyć zwierząt bytujących w lesie.
  7. Przyjemny i spokojny las to taki, w którym nie hałasujemy oraz nie nadużywamy klaksonów w naszych pojazdach. Używajmy takich sygnałów tylko w razie konieczności, w sytuacji, gdy ktoś się zagubi lub będzie potrzebował pomocy.
  8. Pamiętajmy o tym , że nasze  lasy nie są ogólnodostępnym miejscem  na biwakowanie a tym bardziej tak popularne ostatnio grillowanie. Namioty oraz ogniska możemy rozbijać tylko w miejscach do tego wyznaczonych, czyli na polach namiotowych lub w licznych na naszym terenie gospodarstwach agroturystycznych. W lesie oraz w odległości do 100 m od granicy z lasem używanie ognia jest zabronione.
Zachęcamy wszystkich do częstych wizyt w lesie i rozsądnego korzystania z jego dóbr, szczególnie z poszanowaniem spokoju i praw jego mieszkańców. Dla wszystkich odwiedzających przygotowaliśmy ścieżki edukacyjne oraz miejsca postoju, do korzystania z których serdecznie zapraszamy. Po wycieczce starajmy się jednak aby las pozostał w takim stanie jak go zastaliśmy.